Każdy kto walczył kiedyś choćby z kilkoma nadprogramowymi kilogramami wie, jak trudno jest się ich czasami pozbyć. Nie jest także tajemnicą, że im tych kilogramów więcej - tym wszelkie metody są mniej skuteczne i wymagają większego wysiłku, żeby uzyskać zamierzony efekt.
Naukowcy odkryli, że wynika to nie tylko z samego faktu posiadania większej masy ciała, a więc i konieczności schudnięcia o wiele kilogramów. Przeciwko odchudzającym się otyłym osobom działa także chemia ich własnego organizmu.
Osoby ze znaczną nadwagą narzekają często, że wielokrotnie próbowały się odchudzać - i nic z tego nie wyszło. Po początkowej utracie kilku kilogramów, następował okres niemal zupełnego zahamowania utraty masy ciała, co powodowało po prostu zniechęcenie i powrót do dawnych nawyków.
Aby wyjaśnić ten fenomen, naukowcy prześledzili procesy chemiczne w organizmie.
Najczęściej wykorzystywaną metodą odchudzania jest ograniczenie ilości przyjmowanego pożywienia. Organizm odbiera to jako swoistą głodówkę i uruchamia procesy kompensacyjne. Okazuje się jednak, że inne są one u osób raczej szczupłych, a zupełnie inaczej wyglądają w przypadku osób z nadwagą.
Dlaczego tak jest?
Winna jest naprawdopodobniej dieta jednej i drugiej grupy:
• osoby szczupłe spożywaja zwykle ogólnie niewiele tłuszczów,
• otyli przeważnie zaś mają ich w swoim pożywieniu całkiem sporo.
Jak duży ma to wpływ na procesy chemiczne w organizmie, wykazało doświadczenie na myszach. Podczas eksperymentu podzielono je na dwie grupy, z których jedna przez 3. miesiące karmiona była pokarmami o niskiej zawartości tłuszczu, a druga w tym czasie miała dietę wysokotłuszczową. Po 3. miesiącach u obu grup myszy zastosowano 24-godzinną głodówkę, po której sprawdzono masę ich ciała.
Wyniki były dość zaskakujące:
• myszy, które były na diecie niskotłuszczowej, straciły około 18% masy ciała;
• gryzonie z diety wysokotłuszczowej straciły zaś jedynie 5% wagi.
Naukowcy wskazali, że regulujące chudnięcie procesy chemiczne, działające sprawnie u zwierząt szczupłych, były blokowane przez dietę wysokotłuszczową.
Nie bez znaczenia jednak było również to, że zwierzęta szczuplejsze zdecydowanie chętniej i częściej ruszały się podczas głodówki - podczas gdy druga grupa miała wyraźny spadek nastroju i unikała aktywności.
źródło: MedicineNet
Ocena:
Komentarze:
Musisz być zalogowany, aby móc napisać komentarz. Zaloguj się.